Otizm Vakfı Hakkında

Merkezi Ankara’da bulunan Otizm Vakfı, 2010 yılında kuruldu. Kurucuların tamamına yakını otistik çocuk anne ve babasıdır.Vakfımızın amacı özetle; otistik çocukların her türlü ihtiyacını karşılamaya yönelik bir yaşam ve bakım merkezi kurmak, farklı şehirlerde şubeler veya temsilcilikler açarak otistik bireylerin yaşam boyu desteklenmelerine olanak sağlamak, bu konuda model olup öncülük etmektir.

Zihinle ilgili engel gurupları ve yakınları diğer hiçbir engel gurubu ile kıyaslanamayacak derecede zor bir hayat sürmektedirler.

Otistik çocukların eğitilecekleri, eğlenecekleri, çalışıp üretecekleri, diğer insanlarla kaynaşacakları, sosyal etkinlikler yapacakları, beceriler kazanacakları, yeteneklerini geliştirebilecekleri, barınabilecekleri yapılandırılmış kurumlara büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır.

Amacımızı gerçekleştirmek için ilk adımı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının desteği ile attık. Belediyeye ait İncek’te bulunan 3 binada faaliyete başladık.

Ankara İncek’te bulunan günlük yaşam merkezi 2013 yılı Haziran ayında “Spor Eğitim Merkezi” ile başlayan çalışmalarımız, “özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi” ve “iş ve mesleki eğitim merkezi”nin de açılması ile daha da çeşitlendirilmiş, zenginleştirilmiş durumdadır.

Yine “Otizm Vakfı Spor Kulübü Derneği” ile “Otizm Vakfı İktisadi İşletmesi” kurulmuş, faaliyetini sürdürmektedirler.

Otizm Vakfı günlük yaşam merkezi, tüm otistik çocuk veya bireylere yararlı olacak model bir proje oluşturmak amacındadır. Gelecek planlarını bunun için yapmaktadır.

Geçen süre içinde daha çok fiziki ihtiyaçların sağlanması, çeşitliliğin artırılması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi konularında yoğunlaştık. Maddi ve manevi her türlü desteğin artırılması için hareket ettik.

OTİZM VAKFI İNCEK EĞİTİM TESİSLERİ

8 dönüm üzerine 3 binadan oluşmaktadır.Kapalı alanı 3000 metrekare den fazla olup bahçesinde kauçuk zemin kaplı bir ÇOCUK OYUN PARKI yine kauçuk zemin kaplı KAPALI VE ISITMALI SPOR SALONU ,üç adet 16 metre kare Çardak, 300 metre kare  meyve bahçesi,6 adet çeşitli ebatta sebze yetiştirme alanı ,180 metre kilitli taştan imal kapıdan kapıya geçiş yolu, A blok spor eğitim merkezinden girilen KAPALI ISITMALI YÜZME HAVUZU mevcuttur.Yine A-B ve C blok olarak adlandırdığımız tesisler birbirlerine kapalı geçiş sistemleri ile bağlanarak Bütünleştirilmiş bir yapıya sahiptir.